Kurumsal

AZİZOĞLU ET ÜRÜNLERİ

Azizoğlu Et olarak ülkemizin ticari yaşamına katkıda bulunmak ve örnek başarılara imza atmak üzere çıktığımız yolda, tecrübemizle, ilkeli tutumumuzla edindiğimiz saygınlık başarımızın temelini oluşturuyor. 

Et ve Et Ürünleri ile birlikteliği 1966’lı yıllarda başlamış olan, üçüncü kuşak olarak 1998 yılında alt yapı çalışmalarına başlayan ve 2000 yılından itibaren kurumsallaşmaya hız veren, sürekli kendini yenileyen, teknolojik yatırımlarını, üretim kalitesini hızla artıran firmamız Azizoğlu Et Entegre Gıda San. Tic. Ltd. Şti. Özellikle butik tarzda Sucuk ve Pastırma konusunda ihtisaslaşmıştır. 

Üretim ile ilgili tüm belgelere TSE ISO 9001 Kalite ve TSE ISO 22000 Gıda GÜvenliği Belgelerine sahip olan firmamız, üretim-depolama ve yönetim binaları ile birlikte kapalı 1000 metre kare alanda hizmet vermektedir. Yıllık ortalama 120 ton sucuk ve pastırma imalatı ile Akdeniz bölgesinde sağlıklı ürünler sunan Azizoğlu Sucukları şarküteri ürün çeşitlerinde yatırımlarını hızlandırmıştır. 

 

MİSYONUMUZ 

Bölgemizde yetiştirilen en kaliteli Danaların Et ve Et ürünlerini Azizoğlu markasıyla başta elit şarküteri ve marketler olmak üzere Tüm Türkiye’ ye tanıtmak. Et ve Et ürünleri hakkında tüketicinin bilinçlenmesine katkıda bulunmak insan sağlığına faydalı bileşenlerden dolayı tüketim oranının artmasını sağlamaktır. 

 

VİZYONUMUZ 

En kaliteli ürünü, en uygun koşullarda tüketicilerimize sunmak, istihdam ettirdiğimiz personelden ürettiğimiz ürünlerimize kadar her aşamada, sürekli gelişimi sağlayarak, çıtamızı her geçen gün yükseltmek, sağlık ve hijyen kurallarını ana ilke olarak benimseyerek üretimden sofranıza kadar toplam kalite değerlerine sahip çıkmaktır.

 

ANA İLKEMİZ 

Aziz Dedemizin bize verdiği nasihatin de……”Çocuklarıma yedirmeyeceğim ürünü üretmem” Azizoğlu Ailesi olarak biz de bu nasihati aklımızdan hiç eksik etmeyerek “Geleceğe Sağlıkla, Hijyenle, Kaliteyle ve Huzurla Yatırım Yapıyoruz” ürettiğimiz her ürünün arkasında duruyoruz.

 

DEĞERLERİMİZ 

  • Çevreye ve Doğaya gereken özeni göstererek üretim yapmak.
  • Doğal Kaynakları israf etmeden kalite ve Gıda Güvenliğini sağlayan kurallar içerisinde üretim yaparak insan sağlığını korumak
  • Temizlik, Sağlık ve Hijyen Kurallarına Uymak
  • Müşteri Memnuniyeti
  • İşini Kaliteli, İlk Defada, Zamanında ve Her Zaman Doğru Yapmak.
  • Kalite ve Gıda Güvenliği Sistemleri, Şartnameler ve Yasal Mevzuata Uygunluğu Sağlamak.
  • Ahlaki kurallara ve Kanunlara saygılı olmak.
  • İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kurallarına Uyarak Çalışanlarımıza Değer Vermek